Najważniejsze rozwiązania dla biznesu.
"Wdrożenie technologi i urządzenie leczenie warrozy u pszczół" - projekt w ramach schematu Technologie przyjazne środowisku programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innnowacje" współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2011.
„Wdrożenie modelu biznesowego internacjonalizacji celem podwyższenia konkurencyjności przedsiębiorstwa ABERIT na rynku brytyjskim i amerykańskim” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
"Wdrożenie innowacji procesowej w firmie ABERIT Piotr Bereziewicz, poprzez wdrożenie oprogramowania do ewidencjonowania pracy, jako sposób przeciwdziałania skutkom pandemii COVID -19 lub innym podobnym tego typu zdarzeniom" w ramach działania 6.2. Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji - Bony na cyfryzację Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
IT to jedna z najprężniej rozwijających się branż technologicznych. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na związanie swojej przyszłości zawodowej z tym kierunkiem. Perspektywy stabilnego zatrudnienia w rozwojowym środowisku oraz atrakcyjne wynagrodzenie są zdecydowanie większe niż w przypadku innych specjalizacji. Duże znaczenie ma również stałe zapotrzebowanie m.in. na programistów do wynajęcia, na których decyduje się coraz więcej firm realizujących ambitne projekty na rynku krajowym i zagranicznym.
Zanim jednak programiści osiągną oczekiwany poziom zarobków oraz satysfakcji z pracy, muszą przebyć pewną ścieżkę kariery. Na stanowiskach programistycznych mówi się o trzech etapach, gdzie wyróżniamy kolejno: Junior, Mid (Regular) i Senior developera. Ścieżka awansu na kolejne poziomy zależy jednak od wielu czynników i nie jest sztywnie określana. Każda organizacja ma inny sposób weryfikacji wiedzy i doświadczenia danego specjalisty, co najczęściej można zauważyć w ofertach pracy, gdzie oczekiwania różnią się w zależności od realizowanego projektu. Dlatego warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się czołowym różnicom między wspomnianymi etapami. O tym, co je charakteryzuje, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Junior developer to osoba, która zaczyna swoją karierę zawodową w IT. Jednak nie zapominajmy, że nie jest to jednoznaczna definicja wyjaśniająca to pojęcie. Warto zaznaczyć, że tacy specjaliści dzielą się ze względu na dotychczasowe doświadczenie komercyjne, czyli zdobyte w danej firmie:
Entry Junior- osoba, która posiada bazową wiedzę z zakresu technologii, w której chce się rozwijać, ale nie ma doświadczenia komercyjnego. Najczęściej, praktyczne umiejętności zdobywane są poprzez realizację własnych, prywatnych projektów. Im szersze portfolio, tym skuteczniej wejść na rynek i udowodnić swoje kompetencje.
Junior – czyli deweloper, który posiada już pierwsze, komercyjne doświadczenie zawodowe. Podobnie jak Entry Junior – jego wiedza jest na podstawowym poziomie. Jednak wymagania od takiej osoby są już nieco większe, m.in. umiejętność zidentyfikowania i rozwiązywania błędów.
To, co łączy obie grupy Juniorów to realizacja projektów pod nadzorem Mid lub Senior Deweloperów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając im rozwijać swoje umiejętności, w zależności od projektu, w którym biorą udział.
Mid developer, czyli średnio-zaawansowany programista, to osoba, która posiada już pewne doświadczenie w branży IT i potrafi samodzielnie tworzyć kod oraz rozwiązywać problemy programistyczne. Tacy pracownicy zazwyczaj posiadają już doświadczenie z jednym lub kilkoma językami programowania. W odróżnieniu od Juniorów są bardziej niezależni i potrafią ocenić wydajność tworzonego przez nich kodu. Kiedy jednak następuje ten magiczny czas awansu na Mid-a? Niestety nie ma tutaj jednogłośnej odpowiedzi. Wiele jednak zależy od zaangażowania danej osoby i reagowania na błędy. Wychodzenie z inicjatywą, samodzielność i skuteczność definiują kolejne poziomy stanowisk programistycznych.
Mid Developerzy mają na tyle szeroką wiedzę, że potrafią bez wsparcia starszych stażem współpracowników realizować kolejne zadania projektowe. Co jest jednak istotne posiadając takie osoby w zespole? Przede wszystkim stawianie im nowych wyzwań. Będąc programistą z dwu, trzy czy czteroletnim doświadczeniem, trzeba liczyć się z ryzykiem rutyny. Jeżeli nie zadbamy o ten aspekt, możemy spotkać się z wypaleniem zawodowym.
Jak w takim wypadku angażować Mid Deweloperów w dalszy rozwój?
zachęcanie do wnikliwości – np. poprzez analizę danego problemu, propozycje zmian lub aktualizacje dotychczasowych rozwiązań.
angażowanie w nowe projekty – outsourcing programistów w projekty z nowoczesnych branż, bądź do zagranicznych klientów może otworzyć im ścieżkę na rozwój w nieznanych dotąd obszarach, które dają im szerokie możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji i budowania swojej silnej pozycji na rynku.
Senior developer to programista, który posiada kompetencje i umiejętności w zakresie tworzenia oprogramowania na poziomie zaawansowanym. Potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy oraz dzielić się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami i koleżankami. Ponadto jest odpowiedzialny za tworzenie i utrzymywanie kodu, a także za przeprowadzanie testów i debugowanie problemów. Stanowi on często lidera zespołu lub mentora dla Mid i Junior developerów.
Na całym świecie wiele firm korzysta z usług firm oferujących outsourcing programistów, aby zwiększyć swoją skalowalność. Senior developer jest idealnym kandydatem do takiej pracy, ponieważ ma doświadczenie w pracy ze specjalistyczną technologią i jest w stanie przygotować się do różnych potrzeb biznesowych.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych możliwości oraz umiejętności każdego specjalisty. Przyjmuje się, że Junior developer, aby stać się Midem, musi mieć za sobą minimum 2-3 lata doświadczenia. Z kolei Senior developer to specjalista pracujący w zawodzie od minimum 5 do 8 lat. Są to jednak ogólno przyjęte wartości, które różnią się w każdej firmie z branży IT. Jeżeli deweloper wykazuje chęci rozwoju, angażuje się w nowe obowiązki i stopniowo poznaje biznes- ma zdecydowanie lepszą ścieżkę do objęcia stanowiska Seniora.
Co ciekawe, samo osiąganie kolejnych stopni Junior, Mid, Senior jest zdecydowanie szybsze niż kilka lat temu. Skąd ta zmiana? Wpływ na to ma w głównej mierze szeroka dostępność informacji w źródłach takich jak internet. Dzisiejszy rozwój technologii pozwala każdemu w szybki sposób dotrzeć do wartościowych treści i wiedzy. Dzięki temu szczególnie osoby rozpoczynające karierę w IT mają łatwą ścieżkę do samorozwoju i podnoszenia swoich kompetencji.
Wartością dobrego zespołu jest jego różnorodność, dlatego ważne jest, aby pojawił się w nim Junior, Mid i Senior. Każdy z nich pełni inną rolę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i realizacji projektu. Jeżeli w Twoim zespole zabraknie któregoś z nich- warto skorzystać z wynajmu programistów, którzy w szybki sposób uzupełnią Twoje potrzeby i wesprą Cię w realizacji zamierzonych działań.
Jesteśmy świadomi, że rynek IT jest dynamiczny- dlatego wychodzimy mu naprzeciw i oferujemy usługi outsourcingu programistów, z których korzysta już wiele organizacji. Poznaj naszych specjalistów i przekonaj się, że zewnętrzne wsparcie skutecznie rozwiąże problem niedoboru kadry. Dowiedz się więcej i zajrzyj na naszą stronę https://aberit.eu/pl/