Najważniejsze rozwiązania dla biznesu.
"Wdrożenie technologi i urządzenie leczenie warrozy u pszczół" - projekt w ramach schematu Technologie przyjazne środowisku programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innnowacje" współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2011.
„Wdrożenie modelu biznesowego internacjonalizacji celem podwyższenia konkurencyjności przedsiębiorstwa ABERIT na rynku brytyjskim i amerykańskim” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
"Wdrożenie innowacji procesowej w firmie ABERIT Piotr Bereziewicz, poprzez wdrożenie oprogramowania do ewidencjonowania pracy, jako sposób przeciwdziałania skutkom pandemii COVID -19 lub innym podobnym tego typu zdarzeniom" w ramach działania 6.2. Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji - Bony na cyfryzację Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Onboarding zarówno w odniesieniu do outsourcingu programistów, jak i innych branż, działa na podobnej zasadzie. Jest to więc proces, który ma na celu pomoc w zaadaptowaniu się nowemu pracownikowi. Pozwala poznać specyfikę firmy, jej zasady, strategię, wizję, cele, kulturę, strukturę oraz wszelkie procedury związane np. z komunikacją. Jeśli praca odbywa się w formie stacjonarnej, osoba powinna odbyć przeszkolenie z obsługi sprzętu firmowego oraz programów, z jakich korzysta przedsiębiorstwo. Wszystkie te działania mają na celu w szybki i przyjazny sposób uzyskać niezbędne informacje, które są kluczowe, by pracownik mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki.
Jeśli decydujesz się na wynajem programistów, którzy mieliby pracować nad konkretnym projektem w formie zdalnej, również należy przeprowadzić onboarding. Przybierze on co prawda nieco inną formę, ale najważniejsze informacje muszą być przekazane każdemu nowemu członkowi.
Nie ma jednego schematu, dzięki któremu każde przedsiębiorstwo mogłoby przeprowadzić skuteczny onboarding. Każda firma układa plan „pod siebie” z uwzględnieniem swoich celów, planów oraz potrzeb. Istnieje jednak kilka zasad, które z pewnością przydadzą się wszystkim.
Tak jak już pisaliśmy wyżej, nie ma jednego gotowego schematu dla wszystkich. Warto jednak, aby każda firma przygotowała sobie swój szablon usprawniający proces onboardingu. Będzie on zawierał ogólne informacje podawane wszystkim pracownikom oraz te związane z konkretnym stanowiskiem. Dzięki temu, w natłoku obowiązków podczas przyjęcia nowej osoby do zespołu, przeprowadzisz ten proces sprawniej, co pozwoli Ci na szybsze zaangażowanie nowej osoby do projektu.
Są rzeczy, które nie mogą czekać i do jednej z nich należy onboarding. Chyba nikt nie wyobraża sobie, że zostanie on przeprowadzony np. po tygodniu pracy nowej osoby, ponieważ nie będzie już potrzeby.
Proces powinien rozpocząć się zaraz po zakończeniu rekrutacji. Dobrym sposobem jest w przeddzień spotkania wysłanie e-maila na podany przez kandydata adres z podstawowymi informacjami, czyli gdzie i o której powinien stawić się w biurze oraz jak będzie wyglądał jego pierwszy dzień. To miły gest mówiący o tym, że jest wyczekiwany.
Niektóre przedsiębiorstwa kilka dni wcześniej wysyłają na e-maila pliki dotyczące firmy, jej celów oraz procedur. Ważne, by pracownik wcześniej mógł się zapoznać z wymaganiami względem własnej osoby oraz wytycznymi o projekcie, którym będzie się zajmował. Takie działania pozwolą przyspieszyć wszystkie procesy.
W przypadku onboardingu online należy przesłać nowemu członkowi zespołu plik z najważniejszymi informacjami np. na maila. W przypadku IT często przybiera to formę zaproszenia do wirtualnego kickoff meetingu, czyli pierwszego wspólnego spotkania z pozostałymi osobami z zespołu, gdzie omawiane zostają założenia projektu i pozostałe kluczowe informacje dotyczące samej pracy.
Osobą przeprowadzającą onboarding może być Prezes, osoba z działu HR, Project Manager lub inna wyznaczona. Ważne, by taki człowiek był stricte dedykowany nowemu członkowi zespołu i poświęcił mu pełną uwagę oprowadzając go po biurze. Jego zadaniem jest m.in. przedstawienie nowego specjalisty innym współpracownikom. Wcześniej należy także przygotować stanowisko pracy oraz niezbędne narzędzia tj. sprzęt, hasła, karty dostępu, klucze i pakiet powitalny, jeśli takowy istnieje.
Pierwszego dnia szczególnie ważne jest stworzenie komfortowej atmosfery. Na przełamanie barier dobra jest kawa lub lunch, podczas którego możesz odpowiedzieć na pytania nowej osoby lub opowiedzieć o firmie i projekcie.
Co do pracy zdalnej warto zainicjować krótkie spotkanie online, podczas którego w swobodnej atmosferze zapoznasz świeżą osobę z niuansami, które mogą być pomocne w kolejnych dniach pracy. Oczywiście tak jak w przypadku pracy w biurze, tak tutaj niezbędne jest przygotowanie wszystkich dostępów do platform, które umożliwiają swobodną pracę.
Pamiętaj, że nowy specjalista w Twojej firmie będzie potrzebować czasu, aby wdrożyć się w projekt i zacząć działać na najwyższych obrotach. W pierwszych dniach pozwól mu we własnym tempie zaadaptować się do nowej roli. Ważne, aby przydzielić takiej osobie opiekuna, który będzie mógł odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania podczas zapoznawania się z nowym środowiskiem.
Znalezienie oraz zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika wymagają poświęcenia czasu i energii. Wiąże się to także z niemałymi kosztami, które musisz ponieść. Sposobem, aby usprawnić wszelkie procesy i poprawić jakość swoich usług jest outsourcing programistów. Wystarczy, że przedstawisz nam jakiego specjalisty szukasz, a resztę wykonamy za Ciebie. Wejdź na naszą stronę, by dowiedzieć się więcej.