Najważniejsze rozwiązania dla biznesu.
"Wdrożenie technologi i urządzenie leczenie warrozy u pszczół" - projekt w ramach schematu Technologie przyjazne środowisku programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innnowacje" współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2011.
„Wdrożenie modelu biznesowego internacjonalizacji celem podwyższenia konkurencyjności przedsiębiorstwa ABERIT na rynku brytyjskim i amerykańskim” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
"Wdrożenie innowacji procesowej w firmie ABERIT Piotr Bereziewicz, poprzez wdrożenie oprogramowania do ewidencjonowania pracy, jako sposób przeciwdziałania skutkom pandemii COVID -19 lub innym podobnym tego typu zdarzeniom" w ramach działania 6.2. Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji - Bony na cyfryzację Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Firmy z branży IT każdego dnia zmagają się z mniej lub bardziej złożonymi i skomplikowanymi projektami. Sprostanie wszystkim wymaganiom bywa trudne, zwłaszcza gdy dynamika zmian w projekcie jest wysoka, a termin realizacji ściśle określony. Specjaliści IT muszą tak organizować swój czas i wykonywane zadania, by wszystko było sukcesywnie realizowane W przypadku współpracy z programistami do wynajęcia należy tak podejmować decyzje, aby unikać chaosu, problemów z komunikacją oraz nieporozumień w wizji pracy. Właśnie dlatego ważny jest wybór odpowiedniej metodyki, która pozwoli w szybki i efektywny sposób wykonywać powierzone zadania.
Metodyka to bardzo szerokie pojęcie, które odnosi się do standardu postępowania. Pozwala ona utrzymać wysoki poziom higieny pracy oraz porządek. To z kolei motywuje pracowników do dalszego działania, co oznacza, że pracują efektywniej.
Jeszcze kilka lat temu programiści do wynajęcia, dostając pewne zadanie do wykonania, musieli samodzielnie planować wszelkie procesy, które pozwalały w szybszy sposób wykonać pracę. Niestety brak konkretnych zasad prowadził do wielu niejasności, mniejszej wydajności i przepracowania. Najczęściej kończyło się to niedotrzymywaniem terminów ustalonych z pracodawcą, a co za tym idzie, spadała ranga oraz zaufanie do firmy. Z czasem, na podstawie ubiegłych błędów, wypracowano metodyki zarządzania projektami IT. Dzięki nim zadania wykonywane są szybko i z dużo większą łatwością przy jednoczesnym wyznaczeniu najlepszych rozwiązań. Z góry ustalone wytyczne, zasady i sposoby komunikacji z wszystkimi członkami projektu oraz z klientem pozwalają sprawnie prowadzić wszelkie prace bez zbędnego chaosu.
Przyglądając się lepiej branży IT można dostrzec, jak wysoce jest wymagająca. Pracownicy i wykonawcy muszą wyróżniać się precyzją, dobrą organizacją pracy własnej, umiejętnością komunikacji z innymi członkami zespołu, elastycznością na zmiany itp. Na tej podstawie powstały właśnie metodyki zarządzania projektami. Dostępnych jest ich kilka rodzajów, pozwalających na dostosowanie ich do konkretnego projektu. Do tych najpopularniejszych zaliczymy:
Agile,
Scrum,
Waterfall
Kanban.
Zacznijmy od Agile – metodyki zarządzania projektami stosowanej bardzo często zarówno przy małych, jak i dużych projektach. Jej głównym założeniem jest rozłożenie prac na małe części, co pozwala dzielić wszystko na krótkie etapy. Dzięki temu szybciej możesz wykonać poszczególne zadania. Masz też większą możliwość skupić się na każdym z elementów, by jak najlepiej je przygotować. Po zakończeniu każdego etapu oddaje się go klientowi, którego zadaniem jest ocena prac i ich akceptacja. Dopiero wtedy można rozpocząć kolejną część.
Ta metodyka sprawdza się, zwłaszcza gdy do wykonania jest projekt z niejasną wizją, gdzie brakuje konkretnego planu, a co za tym idzie, z pewnością będą potrzebne nagłe zmiany. Często łączy się to również z potrzebą kontroli i częstymi raportami do klienta.
Warto również wspomnieć o zaletach, jakie posiada Agile, do których zaliczamy:
łatwy sposób komunikacji – poprzez zebrania klient ma realny wpływ na wygląd projektu i może uczestniczyć w jego tworzeniu. Z kolei pracownicy mają możliwość i sposobność zdawać raport z wykonanych prac,
duża elastyczność – dzięki podzieleniu projektu na mniejsze części można w dowolnym momencie wprowadzać zmiany,
najwyższa jakość – praca na poszczególnych częściach pozwala dopracować projekt w każdym calu,
zarządzanie ryzykiem – Agile to metodyka pozwalająca szybko rozpocząć programowanie. Dzieje się tak dzięki szczegółowemu planowaniu, co jednocześnie ma wpływ na minimalizację ryzyka i dostosowanie wszystkiego do wymagań klienta.
Scrum to kolejna metodyka zarządzania projektami, która po części oparta jest na Agile. W tym przypadku również cały projekt dzieli się na mniejsze części. Różnica jest jednak taka, że je z kolei dzieli się na jeszcze mniejsze kroki. Scrum zakłada dużą współpracę w całym zespole, co skutkuje np. codziennymi spotkaniami, podczas których omawia się kolejne prace. W tej metodyce dużą rolę odgrywa Product Owner, którego zadaniem jest czuwanie nad procesem twórczym. Wciela się on w analityka biznesowego, klienta oraz odbiorcę, by pomóc w pełni dostosować projekt do oczekiwań każdej z tych grup. Warto również wspomnieć, że pieczę nad przestrzeganiem wszelkich zasad pełni Scrum Master. Jego zadaniem jest pomoc w zrozumieniu teorii i praktyki Scrum, tak by cały zespół skutecznie realizował jego założenia.
Do głównych zalet Scrum zaliczamy:
stałe monitorowanie projektu – każdy członek zespołu zajmujący się poszczególnym projektem ma swobodny dostęp do wszystkich niezbędnych informacji na każdym etapie prac. Dzięki temu przepływ informacji jest bardzo płynny, a jakość możliwie najwyższa,
dobra organizacja własnej pracy – każdym zespołem zarządza specjalista posiadający odpowiednią wiedzę, by w razie braków wśród pracowników bez problemu ją uzupełnić. Jednocześnie każda z osób ma z góry określone zadania, dzięki czemu może samodzielnie wybrać metodę pracy, by przynosiła ona jak najlepsze efekty,
współpraca – w Scrum duże znaczenie ma kooperacja przekładająca się na zwiększenie wydajności zespołu i podnoszenie motywacji. W tym celu organizowane są codzienne spotkania, na których omawia się kolejne etapy prac.
Każdy projekt jest inny, a co za tym idzie, wymagane są indywidualne sposoby podejścia do pracy. Stąd też konieczna jest znajomość metodyk pracy, która pozwoli w szybki sposób rozdzielić obowiązki, by wszystko zostało wykonane zgodnie z wymaganiami klienta.
Poza omówionymi dzisiaj metodykami pracy dostępne są jeszcze dwa inne rodzaje, o których więcej przeczytacie w kolejnym artykule. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.