Najważniejsze rozwiązania dla biznesu.
"Wdrożenie technologi i urządzenie leczenie warrozy u pszczół" - projekt w ramach schematu Technologie przyjazne środowisku programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innnowacje" współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2011.
„Wdrożenie modelu biznesowego internacjonalizacji celem podwyższenia konkurencyjności przedsiębiorstwa ABERIT na rynku brytyjskim i amerykańskim” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
"Wdrożenie innowacji procesowej w firmie ABERIT Piotr Bereziewicz, poprzez wdrożenie oprogramowania do ewidencjonowania pracy, jako sposób przeciwdziałania skutkom pandemii COVID -19 lub innym podobnym tego typu zdarzeniom" w ramach działania 6.2. Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji - Bony na cyfryzację Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Z przeprowadzonego raportu jasno wynika, że o samym pracodawcy większość osób dowiaduje się od znajomych. To powinno dać sygnał wszystkim firmom, które poświęcają wiele uwagi np. social mediom czy zatrudniają headhunterów. Biorąc to pod uwagę, stworzyliśmy Program Poleceń Kandydatów – według jego założeń osoba polecająca, która spełni warunki regulaminu, może otrzymać nawet 5 000 zł. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
Warto w obecnej sytuacji pomyśleć, jak usprawnić swoje kanały dojścia do grupy odbiorców. Należy przede wszystkim zastanowić się, kogo szukamy i do kogo chcemy trafiać. Spotkania branżowe, targi, konferencje- dają dużą szansę, by zaprezentować się przyszłym pracownikom, jednak ich zasięg jest ograniczony.
Z perspektywy pracodawcy – aby otworzyć sobie ścieżkę do szerokiego wachlarzu kandydatów, należy spełniać wymagania, które stawiają obecni, ale również przyszli pracownicy
Co możemy wywnioskować na podstawie danych z raportu?
Poziom zarobków – 82%
Elastyczność pracy (np. praca zdalna, ruchomy czas pracy itp.) – 64%
Atmosfera pracy – 52%
Ciekawe projekty – 50%
Nauka nowych rzeczy / Samodoskonalenie – 48%
Rozwój kariery – 47%
Dostęp do określonych technologii – 24%
Jak widać z powyższych danych, wynagrodzenie nie jest głównym kryterium branym pod uwagę przez nowych pracowników. Duże znaczenie przywiązują oni do atmosfery, jaka panuje w firmie. W wielu przypadkach z pewnością będzie ona decydować o zmianie lub pozostaniu w obecnym miejscu pracy. Ten trend powinien więc stać się sygnałem dla wszystkich pracodawców, zwłaszcza teraz, gdy na rynku mamy ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, który mogliby chociażby zasilić firmy oferujące usługi programistów do wynajęcia.
Bez wątpliwości można wywnioskować, że poziom zarobków oferowanych przez pracodawcę, znacznie wpływa na decyzję kandydata. Z tego względu dążenie do rynkowych poziomów wynagrodzenia, oferowanie premii, bonusów – wzbudza nie tylko zainteresowanie, ale również zaufanie. Istotne jest dbanie o członków zespołu i docenianie ich wkładu w rozwój firmy, ponieważ jest to klucz do trwałych relacji biznesowych.
W dobie pandemii, gdy wielu pracowników zostało oddelegowanych na pracę zdalną, szybko zaadaptowało się do tego modelu wykonywania obowiązków. Nie dziwi więc, że chcieliby nadal go kontynuować, stąd obecnie wiele osób zwraca uwagę na system hybrydowy lub elastyczne godziny pracy. Ponad połowa, bo aż 64% uczestników badań wskazało elastyczność pracy jako kluczową. Pracodawcy, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów, powinni pomyśleć o wypracowaniu takiego modelu, szczególnie w branży IT, gdzie stało się to oczywistym udogodnieniem.
Zgrany zespół oraz wspierający szef budują przywiązanie oraz lojalność wobec firmy – to z kolei sprawia, że ludzie lubią swoją pracę i nie rozważają zmian. Ważne jest również skracanie dystansu, co w praktyce oznacza stawianie na partnerstwo oraz swobodny dialog na każdym szczeblu. Pozwoli to na uproszczenie wielu procesów, usunięcie zbędnych formalności oraz zminimalizowanie procedur, tak by były one, jak najmniej uciążliwe. Istotne staje się także zapewnianie odpowiedniego sprzętu, narzędzi oraz aplikacji, które są potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków.
Zawody, które zostały wzięte pod uwagę w raporcie, to:
Administrator IT / DevOps,
Analityk IT / BI,
Architekt IT,
Data Science / ML / AI,
Project Manager / Product Owner,
Programista,
Tester / QA.
W każdym z wymienionych zawodów IT można zauważyć dużą tendencję dążenia do stania się ekspertem w swojej dziedzinie. Oznacza to, że praca na obecnym stanowisku sprawia im dużo satysfakcji i chcą się nadal rozwijać. Pewni swoich wyborów okazują się być przedstawiciele Data Science / ML i AI, ponieważ tylko 10% z nich planuję zmianę specjalizacji. Największą potrzebę zmiany dziedziny zauważyliśmy u Analityków IT / BI z wynikiem 28%.
Warto w tym miejscu zauważyć, że sektor IT jest bardzo atrakcyjny. Nie dziwi więc chęć przebranżowienia zwłaszcza osoby, które chcą podążać za trendami na rynku pracy. Programista do wynajęcia, analityk IT czy każdy inny specjalista tej branży doskonale wie, że aby nadążyć za postępem technologicznym, należy zadbać o stałe poszerzanie kwalifikacji. Zmiana stanowiska, zespołu, specjalizacji, firmy czy nawet branży często to umożliwia.
Patrząc na statystyki, wyraźnie widać, że większość osób, bo aż 60% nie chce zmieniać miejsca zamieszkania na rzecz dla innej pracy. 35% jest w stanie przeprowadzić się, jeśli oferta będzie atrakcyjna finansowo, a dla 20% ważna staje się lokalizacja.
Z kolei 29% ankietowanych rozważa w najbliższym czasie zmianę pracy, co potwierdza ogólną potrzebę stabilizacji w ostatnich miesiącach zaobserwowaną na rynku pracy niezależnie od branży.
Podobnie jak w latach ubiegłych, rynek IT stawia na transparentność, co oznacza klarowne wynagrodzenie, opis używanych technologii oraz szczegóły dotyczące projektów, do których odbywa się rekrutacja. Kluczowym spostrzeżeniem jest to, że kandydaci o wiele częściej aplikują na oferty, gdzie znajdują się widełki płacowe.
Branża IT to prężnie rozwijająca się dziedzina, w której stale brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Aby zainteresować ich swoją ofertą, firmy muszą spełniać kilka wymogów, o których wspomnieliśmy już powyżej.
Dla sporej części osób ogromne znaczenie ma nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale także atmosfera, jaka panuje w firmie. Dodatkowo ważną kwestią jest elastyczność pracy oraz atrakcyjność ogłoszeń, jakie przygotowują rekruterzy.
W naszych bazach nie brakuje specjalistów, którzy każde powierzone zadanie wypełniają z należytą starannością. Wszystko po to, by rozwinąć swoje kompetencje i spełnić oczekiwania klientów. Jesteśmy w branży od 15 lat i wiemy, jak działać, by każdy z podmiotów był zadowolony z efektów współpracy.
Zainteresowany? Czekamy na Twoją wiadomość!