Najważniejsze rozwiązania dla biznesu.
"Wdrożenie technologi i urządzenie leczenie warrozy u pszczół" - projekt w ramach schematu Technologie przyjazne środowisku programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innnowacje" współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2011.
„Wdrożenie modelu biznesowego internacjonalizacji celem podwyższenia konkurencyjności przedsiębiorstwa ABERIT na rynku brytyjskim i amerykańskim” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
"Wdrożenie innowacji procesowej w firmie ABERIT Piotr Bereziewicz, poprzez wdrożenie oprogramowania do ewidencjonowania pracy, jako sposób przeciwdziałania skutkom pandemii COVID -19 lub innym podobnym tego typu zdarzeniom" w ramach działania 6.2. Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji - Bony na cyfryzację Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
NDA z języka angielskiego „non disclosure agreement”. Jest to, najprościej mówiąc, umowa o zachowaniu poufności, która w większości firm stała się standardowym dokumentem podpisywanym przed przystąpieniem do konkretnego projektu. W ramach umowy strony zobowiązują się do zachowania w tajemnicy przekazywanych przez siebie informacji. Dokument ten może zostać zawarty jako osobna umowa lub stanowić część innej, wówczas nazywa się ją klauzulą poufności.
Informacje poufne stanowią dużą wartość niemalże każdego przedsiębiorstwa, jednak zachodzą różne sytuacje, w których muszą one zostać ujawnione określonym podmiotom. W odniesieniu do outsourcingu programistów dostęp do takich danych może dostać osoba lub pewna grupa ludzi zatrudnionych do konkretnego projektu. Będą oni wykorzystywać je w celu zrealizowania powierzonych obowiązków, jednak ważne, aby nie zostały one użyte na niekorzyść firmy. W obawie przed takimi sytuacjami podejmuje się decyzje o zawarciu NDA. Dokument ten reguluje wszelkie postanowienia, zabezpieczając interesy obu stron.
Nie ma jednego, uniwersalnego wzorca umowy o poufności. Jej treść zależy od podmiotu, z którym jest zawarta, a może być to pracownik, kontrahent czy firma oferująca outsourcing programistów, oraz od wymagań konkretnego projektu. Można jednak wskazać najważniejsze kwestie, do których zaliczamy:
Okoliczności, w jakich zawierana jest umowa,
Zakres informacji poufnych:
szczegółowo rozpisane informacje, które będą uznane przez strony umowy za poufne,
ogólny zakres informacji uznawanych za poufne,
sposób oznaczania informacji poufnych
Obowiązki drugiej strony w stosunku do informacji poufnych,
Czas obowiązywania poufności,
Kary umowne.
Umowę o poufności informacji warto podpisać, kiedy rozpoczynamy współpracę z nowym podmiotem. Niezależnie czy jest to nasz nowy pracownik, czy firma oferująca np. outsourcing programistów, gdzie w ramach działań wynajmujemy konkretnego specjalistę lub cały zespół. Wówczas każda z tych osób musi taką umowę podpisać, by interesy firmy były bezpieczne. Zasada jest prosta: jeśli zamierzamy dzielić się z innymi pomysłami lub technologią, a dodatkowo udzielamy dostępu do naszej bazy danych oraz zestawień finansowych, musimy je odpowiednio zabezpieczyć.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele osób przed skorzystaniem z wynajmu zewnętrznych specjalistów ma pewne obawy o bezpieczeństwo poufnych danych firmy. Są jednak takie dokumenty, jak np. NDA, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli więc potrzebujesz prawdziwego specjalisty, a nie chcesz zatrudniać go na stałe, skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że współpraca popłaca.